Preskočiť na obsah

Čo je Kayak Freestyle?

  • Keysho 

Hlavná disciplína „Hole riding“ – jazda vo vlne je pomerne mladá disciplína. Patrí do skupiny exhibičných športov, kde jazdci na extrémne krátkych lodiach (kajakoch a kánoe) predvádzajú na divokej vode (v jednej vlne, resp. valci) zostavu rôznych predpísaných a bodovaných figúr v obmedzenom časovom úseku (väčšinou 45 s).

Klasickým prvkom je tzv. mlynské kolo (angl. Cartwheel), kedy sa jazdec otočí okolo osi svojho tela aj s kajakom. V poslednej dobe pribudli aj triky, pri ktorých jazdci robia saltá a iné pohyby komletne vo vzduchu. Cieľom je samozrejme nazbierať čo najviac bodov. Súťaží sa v štyroch kategóriách (Kajak muži, Kajak ženy, Kajak juniori a Kanoe). Podľa počtu účastníkov závisí postupový systém (1-3 kolá). Celý priebeh je sprevádzaný hudobnou produkciou a živým komentárom. Hudba sa hrá „tvrdšia“ aby odvážlivcov vo vlne „vyhecovala“ k čo najlepšiemu výkonu, k čomu pomáhajú samozrejme aj pohotoví komentátori.

Popri hlavnej disciplíne sa obvjaví na Majstrovstvách Slovenska aj doplnková súťaž pre menej skúsených vodákov – „Fun Slalom“ – dá sa povedať, že ide o „jazdu zručnosti“. Už samotný názov napovedá, že dôležitejšie ako výsledky je zabaviť seba a divákoch pri plnení nezvyčajných úloh.

Diváckou lahôdkou je paralelný zjazd – „KayakCross“, v ktorom je cieľ úplne jasný – prísť do cieľa ako prvý spomedzi štyroch naraz štartujúcich. Cestou však súťažiacich čakajú neľútostne tesné súboje o svoju pozíciu v najobávanejšom mieste čunovského kanála, tzv. Niagare, ktorá vie neraz zdramatizovať aj naoko jasnú jazdu. V paralelnom zjazde súťaží 16 jazdcov v 3 kolách.

%d blogerom sa páči toto: