Preskočiť na obsah

Invázia slovenskej riečnej pechoty v Turecku

  • Keysho 

30. apríl 2003 – Denný rozkaz: nástup a prehliadka o 18.00, nalodenie, naautenie, odchod – prísne tajné

Odchod!  Plánovaný zraz o 18.00 dodržujeme s určitou presnosťou, pomaly sa trúsiac viac menej všetci. Po príchode vozítka sa naloďujeme či naautujeme a naväzujeme. Výnimkou bol len Keysho, ktorého zdržanie stálo malý spožďovák vo forme návykovej látky alkoholického pôvodu. Rýchlosť našich príprav je taká úchvatná, že nás predbiehajú aj skauti pyrenejský s povesťou pohodovej až mierne šuchtavej partie. No ostuda. Iný odchádzajú na Belú, ďalší zase na Lužnicu a kde tu niekto na Salzu.

Pri tom sťahovaní národov ma napadla stará budovateľská pesnička:

„…na prvního máje,
lodenica vymretá je.
A my už teď víme
co asi splavíme.“

Z lodenice odchádzame ako poslední cca o 21.00. Ocitám sa vpredu vedľa vodiča s úlohou dostať nás bez ujmy a pokút cez Maďarsko a toto miesto mi ostáva väčšinu cesty.

1. máj 2003 – Denný rozkaz: presun – hlavne nenápadne, obsadenie a obrana ambasády v Belehrade

Ráno o tretej zujímame vyčkávaciu pozíciu na srbskej hranici, kde nás čaká nepríjemné prekvapenie vo forme tranzitného víza namiesto 6 Euro 35 až 50 Euro na hlavu. Má to za následok mierne zdržanie a okamihy neistoty t.j. cca 4 hodiny. Svetlo na konci tohoto tunela pre nás pomaly zažínajú Mojo so Smolíkom. V konečnom dôsledku to má za následok aj odklad budíčka pre pána Lajčáka v Belehrade. Len či v tom nemá prsty on, ale skôr to bude asi  politická situácia a udalosti posledných týždňov. Tradičnú borovičku na našom veľvyslanecstve si dopriavame okolo jedenástej hodiny. Po príjemnom posedení, debate a občerstvení sa vydávame na ďalšiu cestu. Cestu znepríjemňujú takmer tropické horúčavy. Väčšinu hraníc zdolávame bez väčších potiaží okrem poslednej – tureckobulharskej. Sú to okamihy neistoty pre Mirina nevlastniaceho voľný list na víza, ale prechádza. Na jednej z hraníc ma považovali za Francúza, oslovili ma Jean pri kontrole pasov, na čo samozrejme naši poznamenali: „Čo Francúz, Maďar je to!“ Mierny chaos vnáša počet kontrolných stanovíšť na každej strane – 4, kde sme nútený absolvovať rôzne vedomostné, trpezlivostné a finančné testy. Sme konečne v Turecku.

Juraj má vstup do rádia a hľadá signál.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
%d blogerom sa páči toto: