Invázia slovenskej riečnej pechoty v Turecku

  • Keysho 

11. máj 2003 – Denný rozkaz: postup na pevnosť Alarahan.

Ráno sme sa trochu zamotali jednak kvôli autu, jednak kvôli šuchtavým členom našej malej ponorky. Juro Gábriš sa nakoniec obetuje a ide s Romanom naháňať autoservis keď ani náhodným pastierom odchytený náhodný okoloidúci otolektrik neopravil naše materské vozítko. Na vodu sadáme okolo 1100, čo je dosť pokročilá doba na 30km dlhý úsek. Celkovo na rieke trávime asi 8 hodín. Vodočet blízko štartu ukazoval cca 150 cm. Voda miestami – asi na 4-5 miestach dosahuje obtiažnosť WW 4, 4+, možno 5, ináč WW1,2,3. Trikrát prenášame nezjazdné miesto, z ktorých prvé by malo byť splavné za menšej vody, druhé je evidentne nesplavný skok s veľmi veľkým vracákom  a valcom a tretie je podľa teórií niektorých sexpertov možno splavné, ale skôr asi nie. Podľa skúseností iných pri 40 m vysokom vodopáde sme mali po 100 m vystúpiť a pozrieť a preniesť jedno z nezjazdných miest. Po vode to však ešte išlo a išlo a tak sme ubehli o kus ďalej kde cesta bola vyššie od rieky a horšie sa vystupovalo. Pri prenášaní podaktorí od samej rozkoše hádzali po sebe s kajakmi alebo sebou samým po celkom slušnom zráze. Dosť ma psychicky rozhádzalo, že dvakrát som pokazil nájazd do tých ťažších miest. Že by únava, alebo strach ? Predsa ten jeden chromý prst snáď až tak nemohol chýbať pri pádlovaní. Po ôsmych hodinách vyliezame pod pevnosťou Alarahan pomerne unavený. Do mora je odtiaľto len kúsok. Hodina a pol ? Nikomu sa však nechce už.

Ďuro zatiaľ cez deň s Romanom spojazdnili auto a už nás čakajú v cieli v blízkej reštike. Dohadujeme si výdatnú večeru pozostávajúcu z predjedla, pstruha, šalátu, zákusku a piva a to všetko len za pouhých 6 Eur.

Juraj má vstup do rádia a hľadá signál.

12. máj 2003 – Denný rozkaz: ústup na hornú Alaru

Ráno sa dohadujeme o ďalšom postupe. Nakoniec ostávame zabíjať a strácať čas a milióny v Alanyi. Dožičíme si trochu kúpania, kde si s Turkami ujasňujeme ako sa hrá futbal, po turecky, po slovensky a po česky, kto z koho, odbavujú sa nákupy pre blízkych, dávame si zase raz kebap. Chalani objavili v supermarket peknú babu a netušiac , zže je to slovenská letuška či hosteska ju nahlas hodnotia.

Puchera pri kupovaní klobúka predavač pokrstil na grandpapa čo sa ostatným rekreantom velice páčilo, ale všetci to brali našťastie s humorom. Konečne prcháme nazad na Alaru, opäť je to s miernym motaním. Vraciame sa nakoniec pod vysoký vodopád, ktorý sme videli z hora z cesty pred úžinou, za ktorou kvôli vodnej clone a spŕške nevidno či je tam rieka, alebo koľko jej tam je ak tam vôbec je. Trochu zavádzajúce je označenie rieky na moste Çündere, ale ešte je to zrejme Alara.

Juraj má vstup do rádia a hľadá signál.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12